piątek, 15 kwietnia 2011

Ciekawe sylwetki-Świat : Romelu Lukaku

Romelu Lukaku (ur. 13 maja 1993 roku w Antwerpii) – belgijski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Obecnie gra w Anderlechcie.

Kariera klubowa

Romelu Lukaku jako junior trenował kolejno w zespołach Rupel Boom, Wintam i Lierse. W wieku 12 lat przeprowadził się do Brukseli i rozpoczął treningi w miejscowym klubie FC Bruksela. Po roku przeszedł do jednej z najbardziej utytułowanych drużyn w kraju –Anderlechtu. W młodzieżowych drużynach Lukaku prezentował bardzo dobrą skuteczność – dla zespołu FC Bruksela strzelił 68 goli w 68 meczach, a dla Anderlechtu 121 bramek w 88 występach.

Profesjonalny kontrakt z Anderlechtem piłkarz podpisał w dniu swoich 16. urodzin, a umowa ma obowiązywać przez 3 lata[2]. Pierwszy mecz w barwach "Fiołków" Lukaku rozegrał 24 maja 2009 przeciwko Standardowi Liège, kiedy to w 69. minucie zmienił Víctora Bernárdeza[3]. Był to rewanżowy baraż o mistrzostwo kraju (pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 1:1). Anderlecht przegrał 0:1 i mistrzowski tytuł wywalczyli piłkarze Standardu.
Oficjalny debiut w rozgrywkach Eerste Klasse Lukaku zanotował 22 sierpnia 2009 podczas zwycięskiego 2:0 meczu z Zulte–Waregem. Na boisku pojawił się wówczas w 69. minucie zmieniając Kanu i 20 minut później strzelił gola ustalając wynik spotkania[4]. Od tego czasu Lukaku regularnie zaczął dostawać szanse gry i szybko wyrósł na najlepszego strzelca zespołu w ligowych rozgrywkach. 17 grudnia młody Belg zdobył 2 bramki w wygranym 3:1 wyjazdowym meczu grupowym Ligi Europy z holenderskim Ajaksem Amsterdam. Miał wówczas 16 lat i 218 dni, a w historii rozgrywek UEFA młodszymi strzelcami goli byli tylko Ghańczyk Nii Lamptey i Szwed Niklas Bärkroth.

Kariera reprezentacyjna

reprezentacji Belgii do lat 21 Lukaku zadebiutował 8 września 2009 w meczu przeciwko Słowenii. W 71. minucie strzelił bramkę i ustalił wynik spotkania na 2:0. 24 lutego 2010 Dick Advocaat powołał go do seniorskiej kadry na mecz z Chorwacją. Spotkanie zostało rozegrane 3 marca, Chorwacja zwyciężyła 1:0, a Lukaku spędził na boisku 77 minut.

Życie prywatne

Ojciec Romelu – Roger Lukaku był niegdyś zawodowym piłkarzem. Jego młodszy brat – Jordan trenuje w młodzieżowej drużynie Anderlechtu